Stackpole Electronics Inc. CF18JT160K
CF18JT160K picture photo
Mfg. Part Number
CF18JT160K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 160K OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JT160K.pdf
Availability of CF18JT160K
QUANTITY
CF18JT160K Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JT160K
Internal Part NumberEIS-CF18JT160K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -850ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JT160K
Related LinksCF18J, CF18JT160K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JT160K Details Description
Related parts for CF18JT160K
TRANS PREBIAS NPN 150MW VMT3 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG WHITE 100' datasheet.pdf
FACEPLATE 1GANG SS DUPLEX datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
WFE2ES FUME EXTRAC 120V KIT1 WF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 68POS GOLD datasheet.pdf