Stackpole Electronics Inc. CF18JT27K0
CF18JT27K0 picture photo
Mfg. Part Number
CF18JT27K0
Brief Description
RES 27K OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JT27K0.pdf
Availability of CF18JT27K0
QUANTITY
CF18JT27K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JT27K0
Internal Part NumberEIS-CF18JT27K0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JT27K0
Related LinksCF18J, CF18JT27K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JT27K0 Details Description
Related parts for CF18JT27K0
CONN HEADER 34PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
MODULE MALE 3POS CRIMP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.1K OHM 1206 datasheet.pdf
TAPE DBL SIDED FOAM 1/32 X 1/4" datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 880MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED GOLDEN DRAGON NEU WHITE 2SMD datasheet.pdf
ENABLE GRIP SWITCH datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf