Stackpole Electronics Inc. CF18JT2K40
CF18JT2K40 picture photo
Mfg. Part Number
CF18JT2K40
Brief Description
RES 2.4K OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JT2K40.pdf
Availability of CF18JT2K40
QUANTITY
CF18JT2K40 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JT2K40
Internal Part NumberEIS-CF18JT2K40
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JT2K40
Related LinksCF18J, CF18JT2K40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JT2K40 Details Description
Related parts for CF18JT2K40
IC QUAD/PAR 16-BIT D/A 48-SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CA,50,MTRJ-LC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.6V SNT-4A datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
0.4 OHM CMOS, Dual DPDT Switch in WLCSP/LFCSP/TSSOP Packages IC datasheet.pdf