Stackpole Electronics Inc. CF18JT2M20
CF18JT2M20 picture photo
Mfg. Part Number
CF18JT2M20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.2M OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JT2M20.pdf
Availability of CF18JT2M20
QUANTITY
CF18JT2M20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JT2M20
Internal Part NumberEIS-CF18JT2M20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JT2M20
Related LinksCF18J, CF18JT2M20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JT2M20 Details Description
Related parts for CF18JT2M20
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 5A 34.4 MOHM SMD datasheet.pdf
25P MTA100 CONN ASSY POL RIB datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.2K OHM 5% 0603 datasheet.pdf