Stackpole Electronics Inc. CF18JT6M20
CF18JT6M20 picture photo
Mfg. Part Number
CF18JT6M20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.2M OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JT6M20.pdf
Availability of CF18JT6M20
QUANTITY
CF18JT6M20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JT6M20
Internal Part NumberEIS-CF18JT6M20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JT6M20
Related LinksCF18J, CF18JT6M20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JT6M20 Details Description
Related parts for CF18JT6M20
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 11POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 76POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-DIP datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
MICRO 100 F 24" RBW JACKS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf
2MMFB,ASY,HDR,SIG,5R,60,PF,SEQ,P datasheet.pdf
600 MHz, 32 ] 32 Buffered Analog Crosspoint Switch IC datasheet.pdf