Stackpole Electronics Inc. CF18JT75K0
CF18JT75K0 picture photo
Mfg. Part Number
CF18JT75K0
Brief Description
RES 75K OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JT75K0.pdf
Availability of CF18JT75K0
QUANTITY
CF18JT75K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JT75K0
Internal Part NumberEIS-CF18JT75K0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JT75K0
Related LinksCF18J, CF18JT75K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JT75K0 Details Description
Related parts for CF18JT75K0
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 3.6MH 59MA 40 OHM TH datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf
CONN RING UNINSUL datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf