Stackpole Electronics Inc. CF18JT820R
CF18JT820R picture photo
Mfg. Part Number
CF18JT820R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 820 OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JT820R.pdf
Availability of CF18JT820R
QUANTITY
CF18JT820R Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JT820R
Internal Part NumberEIS-CF18JT820R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JT820R
Related LinksCF18J, CF18JT820R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JT820R Details Description
Related parts for CF18JT820R
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 75W 12V 6.25A datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACT 48VDC 20A 15V datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CAP CER 27PF 16V CH 01005 datasheet.pdf
HEIGHT SPACER datasheet.pdf
IC REG 9OUT BUCK/LDO 56QFN datasheet.pdf
KIT CAP T490 TANTALUM SMD CONSUM datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf