Stackpole Electronics Inc. CF18JT820R
CF18JT820R picture photo
Mfg. Part Number
CF18JT820R
Brief Description
RES 820 OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JT820R.pdf
Availability of CF18JT820R
QUANTITY
CF18JT820R Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JT820R
Internal Part NumberEIS-CF18JT820R
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JT820R
Related LinksCF18J, CF18JT820R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JT820R Details Description
Related parts for CF18JT820R
KIT STARTER UPSD REVA datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 4.8A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS STR .100" GOLD datasheet.pdf