Stackpole Electronics Inc. CF1JT100R
CF1JT100R picture photo
Mfg. Part Number
CF1JT100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF1JT100R.pdf
Availability of CF1JT100R
QUANTITY
CF1JT100R Order Process
Ship out your order
Specifications of CF1JT100R
Internal Part NumberEIS-CF1JT100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF1JT100R
Related LinksCF1J, CF1JT100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF1JT100R Details Description
Related parts for CF1JT100R
BATT PK 15.0V AA SIZE CARBN ZINC datasheet.pdf
IC OCT TRANSP D-TYP LATCH 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H datasheet.pdf