Stackpole Electronics Inc. CF1JT7R50
CF1JT7R50 picture photo
Mfg. Part Number
CF1JT7R50
Brief Description
RES 7.5 OHM 1W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF1JT7R50.pdf
Availability of CF1JT7R50
QUANTITY
CF1JT7R50 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF1JT7R50
Internal Part NumberEIS-CF1JT7R50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF1JT7R50
Related LinksCF1J, CF1JT7R50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF1JT7R50 Details Description
Related parts for CF1JT7R50
VARISTOR CAP FEEDTHRU 18V 0805 datasheet.pdf
TEE FITTING LD3/CD3 OFF WHITE datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 2.7K OHM 8SIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
EDGECARD EXTEND 120PS .050 PCI32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1767MHZ 0603 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Crystal 3.579545MHz 50ppm 18pF 200 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf