Stackpole Electronics Inc. CF1JT820K
CF1JT820K picture photo
Mfg. Part Number
CF1JT820K
Brief Description
RES 820K OHM 1W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF1JT820K.pdf
Availability of CF1JT820K
QUANTITY
CF1JT820K Order Process
Ship out your order
Specifications of CF1JT820K
Internal Part NumberEIS-CF1JT820K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -850ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF1JT820K
Related LinksCF1J, CF1JT820K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF1JT820K Details Description
Related parts for CF1JT820K
SW ROTARY MIL DP 1DECK ADJ 5POS datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
LED MOONSTONE WM WHT 3300K TO252 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 422 OHM .5% RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
CABLE CLAMP .50" datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf