Stackpole Electronics Inc. CF2JT100R
CF2JT100R picture photo
Mfg. Part Number
CF2JT100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 2W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF2JT100R.pdf
Availability of CF2JT100R
QUANTITY
CF2JT100R Order Process
Ship out your order
Specifications of CF2JT100R
Internal Part NumberEIS-CF2JT100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationCF2 Series Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF2JT100R
Related LinksCF2J, CF2JT100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF2JT100R Details Description
Related parts for CF2JT100R
CABLE FLAT FLEX 8POS 1MM 2" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 88POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 76MA 4.7 OHM TH datasheet.pdf
KIT CONNECTOR CASIRA datasheet.pdf
RES SMD 27.7KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL SC 2X2 850NM datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
18CKT PICOFLEX 220MM LONG datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 96POS datasheet.pdf