Stackpole Electronics Inc. CF2JT3R90
CF2JT3R90 picture photo
Mfg. Part Number
CF2JT3R90
Brief Description
RES 3.9 OHM 2W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF2JT3R90.pdf
Availability of CF2JT3R90
QUANTITY
CF2JT3R90 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF2JT3R90
Internal Part NumberEIS-CF2JT3R90
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF2JT3R90
Related LinksCF2J, CF2JT3R90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF2JT3R90 Details Description
Related parts for CF2JT3R90
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
GDT 150V 10KA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR CS42428 CODEC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADR 16POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf