Stackpole Electronics Inc. CF2JT3R90
CF2JT3R90 picture photo
Mfg. Part Number
CF2JT3R90
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.9 OHM 2W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF2JT3R90.pdf
Availability of CF2JT3R90
QUANTITY
CF2JT3R90 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF2JT3R90
Internal Part NumberEIS-CF2JT3R90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationCF2 Series Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF2JT3R90
Related LinksCF2J, CF2JT3R90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF2JT3R90 Details Description
Related parts for CF2JT3R90
IC ADC 14-BIT 105MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 1606 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CABINET STEEL 18.1X40.8X72.1 GRY datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
SPOX MALE CRIMP TERM. W/ TIP datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
TEST PROBE datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf