Stackpole Electronics Inc. CFM12JA100R
CFM12JA100R picture photo
Mfg. Part Number
CFM12JA100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM12JA100R.pdf
Availability of CFM12JA100R
QUANTITY
CFM12JA100R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM12JA100R
Internal Part NumberEIS-CFM12JA100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFM
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM12JA100R
Related LinksCFM12, CFM12JA100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM12JA100R Details Description
Related parts for CFM12JA100R
RES SMD 13.3 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 20POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SER/PAR 250K 48QFN datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 10POS datasheet.pdf
HEATSHRINK REFILL PK 3/16"-6"BLK datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET FOR EX-F72 datasheet.pdf
RES 221 OHM 2/3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf