Stackpole Electronics Inc. CFM12JT1R00
CFM12JT1R00 picture photo
Mfg. Part Number
CFM12JT1R00
Brief Description
RES 1 OHM 1/2W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM12JT1R00.pdf
Availability of CFM12JT1R00
QUANTITY
CFM12JT1R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM12JT1R00
Internal Part NumberEIS-CFM12JT1R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM12JT1R00
Related LinksCFM12, CFM12JT1R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM12JT1R00 Details Description
Related parts for CFM12JT1R00
LED GREEN CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 10V T/H datasheet.pdf
HEATSINK 32W PAR25 CONFIG BLACK datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 160-266V datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SGE1510-2-1470A-1000C datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf