Stackpole Electronics Inc. CFM12JT2M40
CFM12JT2M40 picture photo
Mfg. Part Number
CFM12JT2M40
Brief Description
RES 2.4M OHM 1/2W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM12JT2M40.pdf
Availability of CFM12JT2M40
QUANTITY
CFM12JT2M40 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM12JT2M40
Internal Part NumberEIS-CFM12JT2M40
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM12JT2M40
Related LinksCFM12, CFM12JT2M40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM12JT2M40 Details Description
Related parts for CFM12JT2M40
FIXED IND 12UH 19.1A 5 MOHM TH datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 10K OHM 10SIP datasheet.pdf