Stackpole Electronics Inc. CFM12JT82R0
CFM12JT82R0 picture photo
Mfg. Part Number
CFM12JT82R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82 OHM 1/2W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM12JT82R0.pdf
Availability of CFM12JT82R0
QUANTITY
CFM12JT82R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM12JT82R0
Internal Part NumberEIS-CFM12JT82R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM12JT82R0
Related LinksCFM12, CFM12JT82R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM12JT82R0 Details Description
Related parts for CFM12JT82R0
JUMPER-H1503TR/A3049Y/H1501TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 10% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 154 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
CAP CER 1UF 4V X5R 0402 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3.3V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 160.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf