Stackpole Electronics Inc. CFM14JA5M10
CFM14JA5M10 picture photo
Mfg. Part Number
CFM14JA5M10
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.1M OHM 1/4W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM14JA5M10.pdf
Availability of CFM14JA5M10
QUANTITY
CFM14JA5M10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM14JA5M10
Internal Part NumberEIS-CFM14JA5M10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFM
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM14JA5M10
Related LinksCFM14, CFM14JA5M10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM14JA5M10 Details Description
Related parts for CFM14JA5M10
DIODE SCHOTTKY 600V 6A TO220AB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1500V 8A TO-264 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf