Stackpole Electronics Inc. CFM14JT18R0
CFM14JT18R0 picture photo
Mfg. Part Number
CFM14JT18R0
Brief Description
RES 18 OHM 1/4W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM14JT18R0.pdf
Availability of CFM14JT18R0
QUANTITY
CFM14JT18R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM14JT18R0
Internal Part NumberEIS-CFM14JT18R0
SeriesCFM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM14JT18R0
Related LinksCFM14, CFM14JT18R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM14JT18R0 Details Description
Related parts for CFM14JT18R0
SIDACTOR 65V SURGE SUP TO-92 datasheet.pdf
IC MCU PROGRAMMER 220V 40-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
QUICKIE*II HEADER datasheet.pdf
IC TIRE PRESSURE SENSOR DSOSP-14 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf