Stackpole Electronics Inc. CFM14JT2K70
CFM14JT2K70 picture photo
Mfg. Part Number
CFM14JT2K70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7K OHM 1/4W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM14JT2K70.pdf
Availability of CFM14JT2K70
QUANTITY
CFM14JT2K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM14JT2K70
Internal Part NumberEIS-CFM14JT2K70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM14JT2K70
Related LinksCFM14, CFM14JT2K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM14JT2K70 Details Description
Related parts for CFM14JT2K70
CAP FILM 10UF 10% 525VDC RADIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS2399 datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 12V DIP 6KV datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V Z5U 0805 datasheet.pdf
BEAD FERRITE 1000 OHM 80MA 1005 datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 9POS datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 700NH N30 datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf