Stackpole Electronics Inc. CFM14JT51K0
CFM14JT51K0 picture photo
Mfg. Part Number
CFM14JT51K0
Brief Description
RES 51K OHM 1/4W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM14JT51K0.pdf
Availability of CFM14JT51K0
QUANTITY
CFM14JT51K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM14JT51K0
Internal Part NumberEIS-CFM14JT51K0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM14JT51K0
Related LinksCFM14, CFM14JT51K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM14JT51K0 Details Description
Related parts for CFM14JT51K0
IC REG LDO 1.8V 3A TO220AB datasheet.pdf
SIDAC MC BI 180V 400A DO-214AA datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 520MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
RES 75 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf