Stackpole Electronics Inc. CFM14JT5R10
CFM14JT5R10 picture photo
Mfg. Part Number
CFM14JT5R10
Brief Description
RES 5.1 OHM 1/4W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM14JT5R10.pdf
Availability of CFM14JT5R10
QUANTITY
CFM14JT5R10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM14JT5R10
Internal Part NumberEIS-CFM14JT5R10
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM14JT5R10
Related LinksCFM14, CFM14JT5R10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM14JT5R10 Details Description
Related parts for CFM14JT5R10
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SC70-4 datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 26POS 15 GOLD datasheet.pdf