Stackpole Electronics Inc. CFM14JT750R
CFM14JT750R picture photo
Mfg. Part Number
CFM14JT750R
Brief Description
RES 750 OHM 1/4W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM14JT750R.pdf
Availability of CFM14JT750R
QUANTITY
CFM14JT750R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM14JT750R
Internal Part NumberEIS-CFM14JT750R
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM14JT750R
Related LinksCFM14, CFM14JT750R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM14JT750R Details Description
Related parts for CFM14JT750R
RES SMD 23.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 40MA 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 38.8K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
MGRID IDT REC W/SGLLRMP datasheet.pdf
RS INTERFACE datasheet.pdf
RES SMD 20.3K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 15A datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 4.5A 8SOIC datasheet.pdf