Stackpole Electronics Inc. CFM14JT7K50
CFM14JT7K50 picture photo
Mfg. Part Number
CFM14JT7K50
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/4W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM14JT7K50.pdf
Availability of CFM14JT7K50
QUANTITY
CFM14JT7K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM14JT7K50
Internal Part NumberEIS-CFM14JT7K50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM14JT7K50
Related LinksCFM14, CFM14JT7K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM14JT7K50 Details Description
Related parts for CFM14JT7K50
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2A 20HTSSOP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
LED ASMT-AX00 COOL WHT 5650K SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.274 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf