Yageo CFN-25JR-52-10K
CFN-25JR-52-10K picture photo
Mfg. Part Number
CFN-25JR-52-10K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFN-25JR-52-10K.pdf
Availability of CFN-25JR-52-10K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CFN-25JR-52-10K Order Process
Ship out your order
Specifications of CFN-25JR-52-10K
Internal Part NumberEIS-CFN-25JR-52-10K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-500/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFN-25JR-52-10K
Related LinksCFN-25J, CFN-25JR-52-10K Datasheet, Yageo Distributor
CFN-25JR-52-10K Details Description
Related parts for CFN-25JR-52-10K
DIODE ZENER 18V 500MW DO35 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 20TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 21.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC CLOCK GEN TO 350MHZ 64QFN datasheet.pdf