Yageo CFR-12JB-52-1K1
CFR-12JB-52-1K1 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-12JB-52-1K1
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/6W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-12JB-52-1K1.pdf
Availability of CFR-12JB-52-1K1
QUANTITY
CFR-12JB-52-1K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-12JB-52-1K1
Internal Part NumberEIS-CFR-12JB-52-1K1
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-12JB-52-1K1
Related LinksCFR-12J, CFR-12JB-52-1K1 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-12JB-52-1K1 Details Description
Related parts for CFR-12JB-52-1K1
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 350 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 942 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT GREEN W/WIRE 12" datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V -10V 6W datasheet.pdf