Yageo CFR-12JB-52-1K2
CFR-12JB-52-1K2 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-12JB-52-1K2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/6W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-12JB-52-1K2.pdf
Availability of CFR-12JB-52-1K2
QUANTITY
CFR-12JB-52-1K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-12JB-52-1K2
Internal Part NumberEIS-CFR-12JB-52-1K2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-12JB-52-1K2
Related LinksCFR-12J, CFR-12JB-52-1K2 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-12JB-52-1K2 Details Description
Related parts for CFR-12JB-52-1K2
DIODE GEN PURP 600V 1A DO41 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C QUAD 16QFN datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 14.99MM datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
CABLE 3POS PLUG - Z DIODE 2M datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 2.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf