Yageo CFR-12JB-52-1R6
CFR-12JB-52-1R6 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-12JB-52-1R6
Brief Description
RES 1.6 OHM 1/6W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-12JB-52-1R6.pdf
Availability of CFR-12JB-52-1R6
QUANTITY
CFR-12JB-52-1R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-12JB-52-1R6
Internal Part NumberEIS-CFR-12JB-52-1R6
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-12JB-52-1R6
Related LinksCFR-12J, CFR-12JB-52-1R6 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-12JB-52-1R6 Details Description
Related parts for CFR-12JB-52-1R6
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN IDC ZR 10POS 1.5MM 30AWG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 80A TO-247 datasheet.pdf