Yageo CFR-12JB-52-43R
CFR-12JB-52-43R picture photo
Mfg. Part Number
CFR-12JB-52-43R
Brief Description
RES 43 OHM 1/6W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-12JB-52-43R.pdf
Availability of CFR-12JB-52-43R
QUANTITY
CFR-12JB-52-43R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-12JB-52-43R
Internal Part NumberEIS-CFR-12JB-52-43R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43
Tolerance±5%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-12JB-52-43R
Related LinksCFR-12J, CFR-12JB-52-43R Datasheet, Yageo Distributor
CFR-12JB-52-43R Details Description
Related parts for CFR-12JB-52-43R
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 2FLATPCK datasheet.pdf
IC TEMP SENS/SWITCH 100C 6LLP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 6DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
TRANSFORMER 1:1:1 2000UH 20VUS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf