Yageo CFR-12JB-52-5M1
CFR-12JB-52-5M1 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-12JB-52-5M1
Brief Description
RES 5.1M OHM 1/6W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-12JB-52-5M1.pdf
Availability of CFR-12JB-52-5M1
QUANTITY
CFR-12JB-52-5M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-12JB-52-5M1
Internal Part NumberEIS-CFR-12JB-52-5M1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-12JB-52-5M1
Related LinksCFR-12J, CFR-12JB-52-5M1 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-12JB-52-5M1 Details Description
Related parts for CFR-12JB-52-5M1
CONN HEADER 22POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.87 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 11 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 2W SMBJ datasheet.pdf