Yageo CFR-12JR-52-2K7
CFR-12JR-52-2K7 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-12JR-52-2K7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7K OHM 1/6W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-12JR-52-2K7.pdf
Availability of CFR-12JR-52-2K7
QUANTITY
CFR-12JR-52-2K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-12JR-52-2K7
Internal Part NumberEIS-CFR-12JR-52-2K7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-12JR-52-2K7
Related LinksCFR-12J, CFR-12JR-52-2K7 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-12JR-52-2K7 Details Description
Related parts for CFR-12JR-52-2K7
IC DAC 16BIT R-R MICROPWR 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
DIGITAL MOD 8PORT 14IN 2OUT NPN datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220F datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 2.2MH PC MNT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
PPC 1 5/S/15 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf