Yageo CFR-12JR-52-6K8
CFR-12JR-52-6K8 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-12JR-52-6K8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8K OHM 1/6W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-12JR-52-6K8.pdf
Availability of CFR-12JR-52-6K8
QUANTITY
CFR-12JR-52-6K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-12JR-52-6K8
Internal Part NumberEIS-CFR-12JR-52-6K8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-12JR-52-6K8
Related LinksCFR-12J, CFR-12JR-52-6K8 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-12JR-52-6K8 Details Description
Related parts for CFR-12JR-52-6K8
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 48POS datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.17VC SMT datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 8POS GOLD PCB datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 6.44UH T38 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.23W AB 20TQFN datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf