Yageo CFR-25JB-52-10K
CFR-25JB-52-10K picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JB-52-10K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JB-52-10K.pdf
Availability of CFR-25JB-52-10K
QUANTITY
CFR-25JB-52-10K Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JB-52-10K
Internal Part NumberEIS-CFR-25JB-52-10K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JB-52-10K
Related LinksCFR-25J, CFR-25JB-52-10K Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JB-52-10K Details Description
Related parts for CFR-25JB-52-10K
JUMPER-H1505TR/A2015G/X 5" datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 12POS DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 223 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 20W datasheet.pdf
LED COB WHT 17.5MM 5000K 80CRI datasheet.pdf