Yageo CFR-25JB-52-24K
CFR-25JB-52-24K picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JB-52-24K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JB-52-24K.pdf
Availability of CFR-25JB-52-24K
QUANTITY
CFR-25JB-52-24K Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JB-52-24K
Internal Part NumberEIS-CFR-25JB-52-24K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JB-52-24K
Related LinksCFR-25J, CFR-25JB-52-24K Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JB-52-24K Details Description
Related parts for CFR-25JB-52-24K
RES SMD 150 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 3 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMBJ datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 25W datasheet.pdf