Yageo CFR-25JB-52-68R
CFR-25JB-52-68R picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JB-52-68R
Brief Description
RES 68 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JB-52-68R.pdf
Availability of CFR-25JB-52-68R
QUANTITY
CFR-25JB-52-68R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JB-52-68R
Internal Part NumberEIS-CFR-25JB-52-68R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JB-52-68R
Related LinksCFR-25J, CFR-25JB-52-68R Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JB-52-68R Details Description
Related parts for CFR-25JB-52-68R
IC REG LDO 3.3V 0.25A 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX PLASTIC YLW 7.48"L X 2.76"W datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 2.23K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 400V GBJ datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
12-Bit, 80 MSPS, 3 V A/D Converter IC datasheet.pdf