Yageo CFR-25JR-52-1K1
CFR-25JR-52-1K1 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JR-52-1K1
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JR-52-1K1.pdf
Availability of CFR-25JR-52-1K1
QUANTITY
CFR-25JR-52-1K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JR-52-1K1
Internal Part NumberEIS-CFR-25JR-52-1K1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
SeriesCFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JR-52-1K1
Related LinksCFR-25J, CFR-25JR-52-1K1 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JR-52-1K1 Details Description
Related parts for CFR-25JR-52-1K1
CONN HEADER .05" 20POS DUAL T/H datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 35 OHM 25C datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
VARISTOR 73V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TMC389 datasheet.pdf
IC FLASH MEM 16MB SPI CMOS 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOT SWAP 12MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf