Yageo CFR-25JR-52-300K
CFR-25JR-52-300K picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JR-52-300K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 300K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JR-52-300K.pdf
Availability of CFR-25JR-52-300K
QUANTITY
CFR-25JR-52-300K Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JR-52-300K
Internal Part NumberEIS-CFR-25JR-52-300K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-700ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JR-52-300K
Related LinksCFR-25JR, CFR-25JR-52-300K Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JR-52-300K Details Description
Related parts for CFR-25JR-52-300K
VARISTOR 389V 20KA DISC 32MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 7.4UH 840MA 215 MOHM datasheet.pdf
MX150 ASSY 1.5 BLD 1X4 LTGY B/4 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
750 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CAP CER 180PF 450V NP0 0805 datasheet.pdf