Yageo CFR-25JR-52-7K5
CFR-25JR-52-7K5 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JR-52-7K5
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JR-52-7K5.pdf
Availability of CFR-25JR-52-7K5
QUANTITY
CFR-25JR-52-7K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JR-52-7K5
Internal Part NumberEIS-CFR-25JR-52-7K5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JR-52-7K5
Related LinksCFR-25J, CFR-25JR-52-7K5 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JR-52-7K5 Details Description
Related parts for CFR-25JR-52-7K5
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 7.5A 24V datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 24-72V 700MA datasheet.pdf
WLAN ANTENNA 802.11 8X3X1.3MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.195A 86 MOHM datasheet.pdf