Yageo CFR-25JR-52-7M5
CFR-25JR-52-7M5 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JR-52-7M5
Brief Description
RES 7.5M OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JR-52-7M5.pdf
Availability of CFR-25JR-52-7M5
QUANTITY
CFR-25JR-52-7M5 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JR-52-7M5
Internal Part NumberEIS-CFR-25JR-52-7M5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JR-52-7M5
Related LinksCFR-25J, CFR-25JR-52-7M5 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JR-52-7M5 Details Description
Related parts for CFR-25JR-52-7M5
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 97.2VWM 173VC DO204AC datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Wire Leads datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf