Yageo CFR-50JB-52-12R
CFR-50JB-52-12R picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-12R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-12R.pdf
Availability of CFR-50JB-52-12R
QUANTITY
CFR-50JB-52-12R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-12R
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-12R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-12R
Related LinksCFR-50J, CFR-50JB-52-12R Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-12R Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-12R
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A SMA datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 30W datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48WFBGA datasheet.pdf
RES 6.04M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf