Yageo CFR-50JB-52-13K
CFR-50JB-52-13K picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-13K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-13K.pdf
Availability of CFR-50JB-52-13K
QUANTITY
CFR-50JB-52-13K Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-13K
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-13K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-13K
Related LinksCFR-50J, CFR-50JB-52-13K Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-13K Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-13K
CONN HEADER 76POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 4.7V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
IC COMPARATOR 1.8V W/REF SC70-6 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 400MA 250VAC RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TO-220SM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONVERTS LOW VOLTAGE datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT datasheet.pdf
CONN RECEPT SQ FLANGE W/.5M CORD datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf