Yageo CFR-50JB-52-16K
CFR-50JB-52-16K picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-16K
Brief Description
RES 16K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-16K.pdf
Availability of CFR-50JB-52-16K
QUANTITY
CFR-50JB-52-16K Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-16K
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-16K
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-16K
Related LinksCFR-50J, CFR-50JB-52-16K Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-16K Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-16K
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
IDC CABLE - ASR40H/AE40M/ASR40H datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 12.5V SMD datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
LED AZL COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
LED XLAMP XQ-E RED-ORANGE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS CABLE SKT datasheet.pdf