Yageo CFR-50JB-52-18R
CFR-50JB-52-18R picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-18R
Brief Description
RES 18 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-18R.pdf
Availability of CFR-50JB-52-18R
QUANTITY
CFR-50JB-52-18R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-18R
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-18R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-18R
Related LinksCFR-50J, CFR-50JB-52-18R Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-18R Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-18R
DIODE MODULE 1KV 85A D-55 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 120KBPS SD 20-SSOP datasheet.pdf
005LF DATA PLUG KIT BK 17P LF datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PARTS KIT datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf