Yageo CFR-50JB-52-18R
CFR-50JB-52-18R picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-18R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-18R.pdf
Availability of CFR-50JB-52-18R
QUANTITY
CFR-50JB-52-18R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-18R
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-18R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-18R
Related LinksCFR-50J, CFR-50JB-52-18R Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-18R Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-18R
CONN HEADER .100 DUAL R/A 10POS datasheet.pdf
FIXED IND 4.3UH 7.8A 10.5 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 320MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 7A TO262F datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SSD 512GB 2.5" SATA II 5V datasheet.pdf