Yageo CFR-50JB-52-1K1
CFR-50JB-52-1K1 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-1K1
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-1K1.pdf
Availability of CFR-50JB-52-1K1
QUANTITY
CFR-50JB-52-1K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-1K1
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-1K1
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-1K1
Related LinksCFR-50J, CFR-50JB-52-1K1 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-1K1 Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-1K1
CONN SPADE 14-16 AWG #6 BLU PIDG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CORD SVT 18AWG 3COND SHIELD 0.5M datasheet.pdf
SPLIT SLEEVE FOR MU PLUGS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG GRY 1000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf