Yageo CFR-50JB-52-1M8
CFR-50JB-52-1M8 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-1M8
Brief Description
RES 1.8M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-1M8.pdf
Availability of CFR-50JB-52-1M8
QUANTITY
CFR-50JB-52-1M8 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-1M8
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-1M8
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-1M8
Related LinksCFR-50J, CFR-50JB-52-1M8 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-1M8 Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-1M8
OSC XO 66.6667MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 100NS 18DIP datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC POWER MONITOR I2C 12-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
FAN 92X25MM 48VDC IP68 65CFM datasheet.pdf