Yageo CFR-50JB-52-240K
CFR-50JB-52-240K picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-240K
Brief Description
RES 240K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-240K.pdf
Availability of CFR-50JB-52-240K
QUANTITY
CFR-50JB-52-240K Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-240K
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-240K
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-700ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-240K
Related LinksCFR-50JB, CFR-50JB-52-240K Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-240K Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-240K
JUMPER-H1503TR/A3049N/X 2" datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 540MA 505 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 2.5MM STR datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIN CONNECTOR 50 POS datasheet.pdf