Yageo CFR-50JB-52-27K
CFR-50JB-52-27K picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-27K
Brief Description
RES 27K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-27K.pdf
Availability of CFR-50JB-52-27K
QUANTITY
CFR-50JB-52-27K Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-27K
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-27K
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-27K
Related LinksCFR-50J, CFR-50JB-52-27K Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-27K Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-27K
RES SMD 7.15KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 115 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22.9K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
04+04 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 12A TO220AC datasheet.pdf