Yageo CFR-50JB-52-27K
CFR-50JB-52-27K picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-27K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-27K.pdf
Availability of CFR-50JB-52-27K
QUANTITY
CFR-50JB-52-27K Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-27K
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-27K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-27K
Related LinksCFR-50J, CFR-50JB-52-27K Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-27K Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-27K
IC MPU/RESET CIRC 1.58V SC70-4 datasheet.pdf
PLIERS ELEC NEEDLE NOSE 4" datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS .156 22AWG RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 20POS .100 T/H AU datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER ASSY FOR 3LS/4LS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
ENCLOSURE STEEL DUAL ACCESS datasheet.pdf
30+30 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf